fbpx

Maidla postijaama kõrvalhoone 2, 19. saj Tartumaa kultuuritee

19. sajandi keskpaiga kroonuarhitektuuri ja 19. sajandile iseloomuliku hoonetüübi iseloomulik näide. Mälestise tunnuseks on rajatise plaanilahendus ja ehitiste autentne välisilme ning säilinud algupärased hooneosad ja viimistluskihid ehitiste eksterjööris ja interjööris.
Ristküliku kujulise kavatise esiküljel on peahoone, külgedel paremal asusid hobusetall ja kaeraait, vasakul postipoiste elamu ja tõllakuur, hooviküljel kuur ja käimla. Hooned on ehitatud punasest tellisest krohvimata toortellisehitisena, erandliku laiaräästalise viilkatusega, mida algselt arvatavasti kattis sindelkatus. Ühekorruselise peahoone keskel on väike eeskoda pööningule viiva poolkeerdtrepiga, sellest ühelpool üks suurem ja teiselpool kaks väiksemat ruumi ja hooviküljel pikivaheseina taga veel kuus ruumi. esiküljel puitportikus nelja ümarsambaga. Säilinud on lihtne neogooti vormides valgmikuga välisuks, kõrged kuue ruuduga aknad. Laiu räästaid toetavad profileeritud sarikaotsad. Postijaama hooneid ühendas peahoonega kõrge tellismüür, milles mõlemal pool peahoonet olid hoovi sissesõiduväravad.
F.A. Königsmanni tüüpprojekti järgi 1861-1864 Tartu-Võru postimaantee äärde ehitatud postijaama ansambel (analoogiline sama maantee ääres, Põlva maakonnas asuva Varbuse postijaamaga).
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish