fbpx

Elamu Elvas Supelranna 27, 1920.-1930. aastad Tartumaa kultuuritee

Elamu Elvas Supelranna 27 on ajastuomane suvituspiirkonna korterelamu näide, mis edastab hästi Elva suvitusarhitektuuri iseloomu.
Hoone on kahekordne, lihtsa ristkülikukujulise põhiplaaniga, ühe trepikoja ja väikese keldriga puitfassaadiga korterelamu. Hoonel on poolkelpkatus, katusepind on liigendatud nii algupäraste kui ka hiljem lisatud ärklitega. Hoone keskosas asub eenduv puitpostidele toetuv mahukas veranda, mille külgedel on säilinud algupärane ruudustikku moodustav dekooratiivne laudis, sissepääsul on säilinud ajastuomane veranda sakmeline kujundus. Maja põhiosa vundament on maakivide ja telliskivide segu, neid on omavahel kombineeritud. 1950. aastatel lammutati hoone mõlemast küljest trepikoda-verandad. Mälestisel on säilinud algupärane ehitusmaht, ehituskonstruktsioonid ja osaliselt ajastuomane dekoratiivne puitdekoor. Kortermaja oli ilmselt algselt jaotatud kaheksaks korteriks, millest vahepealsetel aastatel ehitustegevuse käigus sai kaksteist pisemat üürikorterit. Hoone siseselt on toimunud palju ümberehitusi ning midagi algupärast säilinud ei ole.
19. sajandi lõpul ja 20. sajandi alguses hakkas Elvast kujunema hinnatud suvituspaik ning Verevi järve äärde kerkis Tartu Ülikooli professorite suvilate piirkond, mida hakati kutsuma professorite linnaosaks. 1920-1930 ehitati teiste hoonete hulgas ka Supelranna 27 asuv korterelamu.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish