fbpx

Elamu Tartus Elva tn. 15, 1924-1927.a. Tartumaa kultuuritee

Elamu Tartus Elva tn 15 on 1920. aastate elamuarhitektuuri iseloomulik näide, millel on säilinud mahulised ja dekoratiivsed erijooned.,Elamu Tartus Elva tn 15 on 1920. aastate elamuarhitektuuri iseloomulik näide, millel on säilinud mahulised ja dekoratiivsed erijooned.
Hoone on kõrge kelpkatusega, kahekorruseline krohvitud püstpalkehitis. Hoone välisarhitektuuri iseloomustavad erineva pinnfaktuuriga dekoratiivselt kujundatud (algselt värvimata) krohvpinnad, tiheda raamistusega puitaknad, aknaid ümbritseb reljeefse dekooriga krohvraamistus. Hoone fassaadifrondis on keskteljel taanduv sissepääsuosa stiilse kivitrepi, algupärase betoonplaatidest põranda ja puitdekooriga ornamenteeritud välisuksega (algselt aaderdatud) ning teise korruse osas rõduorv, 1920. aastatele iseloomuliku geomeetrilistes vormides rõdurinnatisega. Tänavajoonel lihtne, betoonpostidega puidust piirdeaed. Hoone lõunaküljel, esimese korruse osas, on polügonaalne väljaehitus. Säilinud on enamus algsest kehandist, osaliselt plaanilahendus ning kunsti- ja arhitektuuriväärtuslikud detailid. Sisearhitektuuris oli väärtuslik keskne trepihall puidust poolkeerdtrepi ja hästi säilinud algupäraste trafarettmaalingutega. Detailidest algupärased puitaknad koos originaalsulustega ja 1920. aastatele iseloomulikud art deco-liku jaotusega puidust tahveluksed.,Hoone on kõrge kelpkatusega, kahekorruseline krohvitud püstpalkehitis. Hoone välisarhitektuuri iseloomustavad erineva pinnfaktuuriga dekoratiivselt kujundatud (algselt värvimata) krohvpinnad, tiheda raamistusega puitaknad, aknaid ümbritseb reljeefse dekooriga krohvraamistus. Hoone fassaadifrondis on keskteljel taanduv sissepääsuosa stiilse kivitrepi, algupärase betoonplaatidest põranda ja puitdekooriga ornamenteeritud välisuksega (algselt aaderdatud) ning teise korruse osas rõduorv, 1920. aastatele iseloomuliku geomeetrilistes vormides rõdurinnatisega. Tänavajoonel lihtne, betoonpostidega puidust piirdeaed. Hoone lõunaküljel, esimese korruse osas, on polügonaalne väljaehitus. Säilinud on enamus algsest kehandist, osaliselt plaanilahendus ning kunsti- ja arhitektuuriväärtuslikud detailid. Sisearhitektuuris oli väärtuslik keskne trepihall puidust poolkeerdtrepi ja hästi säilinud algupäraste trafarettmaalingutega. Detailidest algupärased puitaknad koos originaalsulustega ja 1920. aastatele iseloomulikud art deco-liku jaotusega puidust tahveluksed.
Mälestis asub Tartus, Tamme linnaosas, Elva tänaval, Tamme staadioni vahetus läheduses.,Elamu Tartus Elva tn 15 ehitati arhitekt Anatoli Podtšekajevi projekti järgi aastail 1924-27 rikka linnakodaniku elumajaks. Hoone ehitati omaniku T. Juhansoni tellimusel. Sattudes kohe rahalistesse raskustesse, lasi omanik ühe perekonna villa asemel kaheperekonna elamu ehitada. Sõja ajal sai hoone vaid vähesel määral kannatada ning taastati algsele projekteeritud lahendusele mittevastavalt. 1999.-2000. aastatel teostatud ümberehituse käigus on hoone välisarhitektuur paljuski rikutud, rõdupiire ja piirdeaed on asendatud kujunduselt sobimatutega, puitveranda on lammutatud ning hoone idaküljele on teostatud juurdeehitus.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish