fbpx

Puitelamu Tartus Õnne 35, 1907-1914.a. Tartumaa kultuuritee

Terviklikult säilinud historitsistliku, ja juugendliku fassaadidekooriga hoone. Kahekordse elamu esifassaadi ilmestavad horisontaalse ja vertikaalse laudise vahelduv rütm ja profileeritud pennidega ja sarikatega katuseväljaehitised. Kahekorruseline puitelamu on ilmekas näide Karlova linnaosa tuumikala dekoratiivse esinduslikkuse poole püüdlevast puitarhitektuurist. Moodustab koos kõrvalolevate majadega Õnne 33 ja 37 tervikliku rühma ehitusaegsest Ees-Karlovast.
Ristkülikukujulise põhiplaaniga hoone hoovipoolsel küljel on väljaehitisena kiilukujulise sisselõikega tagatrepikoda. I - II korruse akende alune pind on kaetud vertikaalse laudisega, akende vahelised pinnad on kaetud horisontaalse laudisega. Aknaid ja uksi dekoreerivad juugendliku kujundusega piirdelauad, nurgaliseenid on lihtsa kujuga. Fassaadid on kaetud profileeritud horisontaalse laudisega. Fassaadid on hiljuti helerohelist tooni õlivärviga üle värvitud. Katuseväljaehituste sarikaotsad on profileeritud, räästa all on dekoreeritud penn. Katust katab punast tooni värvitud valtsitud tsingitud terasplekk. Peasissepääsul on klaasruutudega tahveldatud kahetiivaline uks, säilinud on ukse algsed vasksed s-kujulised käepidemed. Ukse kohal on valgmikaken. Hilisem välisuks on lihtsama kujundusega tahveluks, mille kohal on valgmikaken. Välisuksed on heas seisukorras. II korruse akende framuugid on jaotatud mitmeks püstkülikuks, mis on omane juugendlikule kujundusele. Krundi piirdeks on plankaed.
Kahekorruseline viilkatusega korterelamu on ehitatud aastatel 1907-1914. Säilinud on ehitusinsener A.Nossovi poolt koostatud „Theodor Lõhmuse elumaja juurdeehituse kavand” aastast 1936. Hoone idakülge planeeriti hoone juurdeehitus, mida täies mahus ei realiseeritud. Juurdeehitus teostati väiksemas mahus, ka ei ehitatud otsaseina tulemüürina. Säilinud on ka juurdeehitatva hooneosa trepijoonised.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish