fbpx

Elamu-apteegihoone Tartus Tähe 20, 1924-1926.a. Tartumaa kultuuritee

Elamu-apteegihoone Tähe 20 on põneva ja väheesineva arhitektuurse lahendusega hoone. Ühtlasi näide viljaka Tartu arhitekti Anatoli Podcekajevi loomingust.
Hoone on põhiosas ristküliku kujulise põhiplaaniga, hooviküljel on hilisem väljaehitus. Kolmekordne puithoone on krohvitud erineva tekstuuriga krohviga ja kaetud kõrge kivikattega segatüüpi katusega (osaliselt viilkatusega, osaliselt mansardkatusega).Korterite algsed aknad on olnud tiheda ruudustikuga nagu on säilinud üks hoovipoolne pööningukorruse aken. Säilinud on enamus algseid välisuksi ja trepikodade uksi, välja on vahetatud üks teise korruse korteriuks ja trepikojast apteeki viiv uks. Esimese ja teise korruse trepikoja ja trepi põrand on valatud dekoratiivbetoonist. Pööningukorruse laes paikneb harvaesinev klaasiga luuk, mis valgustab trepikoda. Pööningu korterita osa valgustab vana katuseaken. Valatud dekoratiivbetoonist oli algselt ka apteegisaali põrand, mis nüüdseks on kaetud keraamiliste plaatidega. Apteegi osas on säilinud algne keldrisse viiv uks koos käepidemega. Ülejäänud uksed on nõukogudeaegsed. Säilinud on vana helehall kahhelahi ja roheline kahlitest soemüür, pliit on välja lõhutud.
Juugendlik-heimatlike sugemetega romantiline elamu-apteegihoone projekteeriti ja ehitati vahemikus 1924–1929 (arh Anatoli Podčekajev). Esimesel korrusel asus ehitamise ajast kuni 2008. aastani apteek, ülemistel korrustel korterid.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish