fbpx

Puitelamu Tartus Emajõe 3, 19. saj Tartumaa kultuuritee

Klassitsistlikus stiilis elamu on iseloomulik näide 19.sajandi algusest pärit tüüpfassaadiprojekti alusel ehitatud hoonest.
Emajõe 3 hoonel on säilinud klassitsistlik fassaadilahendus. Hoonel on võlvkelder ja kõrge maakividest krohvitud pinnaga sokkel. Viilkatus on kaetud kivikattega. Tänavapoolsel küljel on kolmnurkviilu ja segmentaknaga frontoon, mille viilualune on kaunistatud hammaslõikega. Segmentaken on laudisega kaetud petik. Fassaadidel on säilinud algupärane lai voodrilaudis. Esifassaadi I korruse keskosa ja lõunakülje alaosa on kaetud kitsama laudisega. Klassitsistlike elamute fassaadikujunduse sümmeetriat arvestades võib arvata, et algselt paiknes seal aken, mis on hiljem kinni ehitatud. Hoovikülje katuseuugil on uuema raamistusega aken. Hoone S-nurgas, kahekorruselise pultkatusega trepikoja fassaadidel puudub laudis. Hoone aknad on uuendatud 1960-ndatel aastatel. Hoonel on kaks sissepääsu. Tänavapool kahetiivaline uuendatud tahveluks, mille valgmiku kohal on varikatus. Hooviküljel on uus puidust ühetiivaline tahveluks, mille ülaosas on valgmik.
Emajõe 3 hoone paikneb ajaloolisel Jaani kiriku rendikrundil nr 208/208a. 1760-ndatel oli siin krunt numbriga 140, kus paiknes viiluga jõe poole elamu. Elamu taga oli veel kaks kõrvalhoonet. 1810 oli krunt nr 208 renditud voorimees Kursale. 1824 oli krunt juba jagatud kaheks. Krunt 208a kuulus W. Kursale, kr 208 mölder D. Mühlbachile. 1834 ostis kaupmees J. P. Schilting vendadelt Kursadelt kirikukrundi koos elamutega ja 1837. aastal D. Mühlbachi pärijatelt kr 208 rendiõiguse ning liitis taas mõlemad krundid. Arvatavasti oli Emajõe 3 elamu olemas juba 1843. aastal, sest sel ajal oli mõlemal krundil puust elamu. 1845 oli krunt L. Schockoffi omanduses, 1847 ostis krundi kaupmehelesk A. Bokownew. 1849 koostas kreisi reviisor C. Anders mõlema krundi plaanid. Krunt 208a hõlmas suurema osa maatükist kr 207 ja 29b vahel, ulatudes Emajõest Oa tänavani. Krunt 208 moodustas väiksema maatüki kr 209b kõrval Emajõe ääres. 1851 olid mõlemad krundid leskproua Bokownewi valduses. 1855 ostis kinnistu tislerisell R. Peterson. Krundil asus suur kahekordne puust, kivikatusega elamu. Maja koos aiaga oli renditud kingsepp Lippingule. Veel oli krundil suur puidust, pappkatusega ärklikorrusega hoone ning väiksem laudkatusega vanem elamu. Krundil paiknes veel tall, ait ja puukuur. 1870 müüs R. Peterson krundi rendiõigused ja hooned A. Rassile. 1899 kuulus krundi rendiõigus S. Plaksile. 1910 asendas S. Plaks hoovil puukuuri J. Lock’i projekti järgi. 1911 ostsid krundi E. Kuusik ja E. Vestel. Krundil oli 3 puust elamut. Emajõe 3 hoones asusid I korrusel nelja ja ühe toalised korterid, II korrusel kolme ja ühetoaline korter.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish