fbpx

Elamu Tartus Vanemuise 42, 1895.a. Tartumaa kultuuritee

Neorenessanss stiilis aadlielamu on Eestis harvaesinevalt rikkaliku ja hästisäilinud sisekujundusega hoone. Ühtlasi näide 19. sajandi viimaste kümnendite ja 20. sajandi alguse viljakaima arhitekti Reinhold Guleke loomingust.
Kahekorruseline ristkülikukujulise põhiplaaniga hoone. Pidulikku, paljude detailidega tänavafassaadi liigendavad kolmnurkfrontoonidega külgrisaliidid, mille nurki kaunistavad rustikalsed liseenid. I ja II korruse akende all on simsid.
Ehitati 1894. a. aadlielamuna. Hoonet on juurdeehitistega täiendatud kahel korral. 1962. aastal valmis Ines Jaaguse projekteeritud olemasoleva hoone sissekäigu asemele ehitada uue sissepääsuga lihtsakoeline kahekordne hoone. Juurdeehitus oli ette nähtud iseseisva tiivana, mis astuks tänavast tagasi. 1985 aastal projekteeris P. Madalik hoonele suure vajalike hoidlatega juurdeehitise, mis hõlmas ka Jaaguse projekteeritud hooneosa ümber ehitamist. Madaliku projekt nägi ette Vanemuise tänava poolse fassaadi ühtlustamist ja oli mõeldud 1962 aastal valminud hoonemahu vastavusse viimist ajaloolise hoonega. Madaliku projekt jätkas Guleke arhitektuurilist keelt. Projekt ei realiseerunud täielikult, 1962 aasta juurdeehitis jäi samaks juurde ehitati põhjanurga korpus ja pikem kirdefassaad.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish