fbpx

A. v Oettingeni elamu Tartus Tiigi 11, 1879.-1880. a Tartumaa kultuuritee

A. v Oettingeni elamu on historitsistliku elamu iseloomulik näide, mis omab ka kultuuriajaloolist väärtust nii endise ilmavaatluskoha kui ka hilisema klubihoonena.
Krundi sügavuses paiknev kahekorruseline neogooti stiilis telliselamu, mille esiküljel asub ühekorruseline kuuetahuline väljaehitis ja eeskoda, tagakülje N-O nurgal kaheksatahuline torn. Eenduva keskrisaliidi II korruse keskosas on rõdu. Hoonet iseloomustavad detailid on: korruste vaheline ristlillikutest simss, konsoolsimsid ja karniis, akende karniisid, I korruse akende alused kassetid. Interjööris säilinud suures osas algne plaanilahendus ja mõnevõrra algseid sisustuselemente.
Hoone projekteeris arhitekt Rudolf von Engelhardt ning see ehitati aastatel 1880–1882 Kuremaa mõisnike v. Oettingenide elamuks. 1913. aastal ehitati maja seest ümber. Kaheksatahulise nurgatorniga hoones viidi läbi ka ilmavaatlusi. Selle taga oli füüsik, meteoroloog, Tartu Ülikooli meteoroloogia observatooriumi rajaja ja juhataja Arthur Joachim von Oettingen (1836–1920). 1939. aastal lahkusid Oettingenide järeltulijad Saksamaale. 1941. aastal sai villa pommitamise tõttu kannatada. Hoone taastati pärast sõda klubihoonena ning seal toimub kultuuri- ja seltsitegevus tänaseni.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish