fbpx

Puitelamu Tartus Vallikraavi 25, 19.saj. Tartumaa kultuuritee

Historitsismiperioodil ehitatud valdavalt klassitsistlike tunnustega hoone on iseloomulik, kuid hiline klassitsistliku puitarhitektuuri näide.
Hoone on ristkülikukujulise põhiplaaniga ühekordne katusekorrusega maja, millel on tagaküljel 2 eeskoda, küljel veranda. Stiililt on pastoraat näide hilisest klassitsismist, millele liituvad historitsistlikud detailid. Hoone keskosas on kolmnurkviiluga katusekorruse väljaehitis, aknad on kuueruuduse prossijaotusega. Maja esimesel korrusel oli 7 tuba, teisel korrusel asus 3 tuba ja suur 4 aknaga leerilaste saal. Esimest korrust köeti kolme suure kahhelahju ja ühe väikse raudahju kaudu, teist korrust kahe suure kahhelahju kaudu. Maja all on võlvitud kelder. Hoone otsas asus rikkaliku dekooriga veranda, mis on hiljem ümber ehitatud. Maja interjööris on säilinud mitmeid vanu ühe- ja kahetiivalisi uksi, kahhelahje jm. Mälestise restaureerimiseks on koostatud Muinsuskaitse eritingimused (koostajad M. Eimre, T. Varik, O. Suuder) Tartu 2003.
Krunt kuulus 19. saj. ülikoolile, Tartu Ülikooli koguduse kätte läks krunt 1876. aastal. Koguduse pastoraat ehitati 1876–1878. 1909. aastal ehitati katusekorruse ruumidesse leerisaal, Kuperjanovi tänava poolne maa-ala eraldati aga silmakliiniku ehitamiseks. Peale II maailmasõda paiknes siin ülikooli ühiselamu.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish