fbpx

Puitelamu Tartus Veski 26, 1883.a. Tartumaa kultuuritee

19. sajandi lõpust pärinev hoone on iseloomulik näide rohkete klassitsistlike fassaadidetailidega historitsistlikust puitelamust.
Suhteliselt kõrge, tahutud maakividest laotud sokliga hoone on osaliselt kellerdatud. Keldriaknad on raamistatud keraamiliste tellistega. Kahekorruselisel ristküliku kujulise põhiplaaniga elamu esifassaadil on kaks külgrisaliiti, vasakpoolse lõpetab kolmnurkviiluga frontoon, teise astmikfrontoon. Kolmnurkviilul on kaarja ülaosaga aken, astmikfrontooni keskmes paikneb saelõiketehnikas valmistatud maja ehitusdaatum 1883. Hoone fassaade ilmestavad tahveldatud nurgaliseenid, laiade profileeritud piirdelaudadega raamistatud akende kohal on karniisid, mille friisid on kaunistatud rosettidega. Fassaadid on üle löödud laia laudisega, korruseid eraldab vertikaallaudisest profileeritud simssidega ääristatud vahevöö. esifassaadi I korruse akende alused pinnad on kaetud vertikaallaudisega. Hooviküljel on väljaehitisena kahekorruseline trepikoda ning kahekorruseline veranda, mille tiheda ruudujaotusega aknad on kaunistatud värviliste klaasidega. Hoone viilkatus on kaetud tsingitud valtsplekk-kattega. Korstnad on üle krohvitud ning korstnapitsidel on katteplekid. Kuuese ruudujaotusega, ülaosas valgmikuga puitaknad on uuendatud. Esifassaadil on kahetiivaline valgmikuga tahveluks, mille tahveldisi raamistavad profileeritud kreppliistud. Valgmiku klaasid on jaotatud tihedateks väikesteks ruutudeks. Hoovikülje sissepääsu ees on lihtsam, kahe tahveldisega puituks.
1883. aastal koostas ehitusmeister O. Schröder G. Draukele projekti krundile kahekorruselise elamu ja ühekorruselise kõrvalhoone ehitamiseks. 1903. aastal ostis hoone ülikooli meditsiiniprofessor W. Kurtschinsky. 1930.a. pandi hoone võlgade tõttu sundoksjonile. Peale omaniku surma 1926.a. haldas hoonet prof. Kessler, kes oli olnud W. Kurtschinsky hooldaja.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish