fbpx

Võimlahoone Tartus Lai 37, 1890.a. Tartumaa kultuuritee

19. sajandi lõpul võimlaks ehitatud hoone kuulub Eesti vanimate võimlate hulka. Tellisklassitsismi esindav hoone on arhitektuurilt iseloomulik näide 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse arhitektuurist ja arhitekt Reinhold Guleke loomingust.
Tegemist on kõrge ühekorruseline võimlahoone. Hoone kehand on laotud punastest tellistest, ning asub maakivist sokliosal. Hoone vanema ehitusjärgu moodustab Toomemäe poolne osa, mille keskel paikneb kahe samba ja kahe pilastri ning kolmnurkviiluga risaliit. Soklisimsile järgneb kassettide rida ja sellele järgmine simss. Sellele järgneb I korruse suurte kaarakende ja petikute alune simss ja akende kohal olev simss. Katuse all kulgeb karniis. Samas võtmes on lahendatud ka praeguse peasissepääsuga jõepoolne juurdeehitus.
Hoone paikneb krundil nr. 118/119. Sellel maa-alal paiknes keskajal Püha Vaimu kirik ja seek, hiljem elas linna timukas. Peale Põhjasõda sai majast magasiait. Säilinud on mitmed andmed selle hoone remontide ja fassaadi muutmiste kohta (projekt F. Hübbe 1880). 1880. aastate lõpus ostis kinnistu Tartu Terviseasutuse Loomise Selts, kes ehitas krundile võimla. Hoone ehitati 1889–1890 (arh R. Guleke). Hilisemad on hoovi- ja jõepoolsed juurdeehitised (1898 arh O. Schröder; 1910 arh A. Eichhorn) järgisid esialgset arhitektuurikeelt.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish