fbpx

Elamu Tartus Jaani 7, 18. saj Tartumaa kultuuritee

Ühekorruseline lihtsa vormiga elumaja on vähesäilinud barokse käsitöölisemaja näide. Säilinud on maja algne maht ja vorm, kelder ning ajastut esindavate koopiatena detailid.
Maja on tüüpiline väikelinna käsitöölise elamu oma lihtsa fassaadilahendusega, mille põhielementideks on luukidega suletavad aknad ja katusealune karniis. Barokile iseloomulikult on majal kivist murdkelpkatus. Esiuks (algse ukse koopia) on käsitöölise majale iseloomulikult lauduks. Barokse ruudujaotusega aknaraamid (koopiad) on ainukesed Tartu linnas. Maja plaanilahendus on muudetud. Maja vanema osa all on võlvitud kelder. Majal on palkseinad, mis on krohvitud.
18. sajandist pärit tagasihoidlik linnakodanikumaja paikneb Jaani kiriku läheduses. Hoone on kuulunud mitmetele käsitöölistele, siin on olnud ka tisleritöötuba. Pärast 1994. aasta restaureerimist tegutses Uppsala majana, praegu asub hoones Tartu Linnavalitsuse avalike suhete osakond. Ristkülikukujulise põhiplaaniga ühekorruseline ärklikorrusega maja ehitati kahes osas: Laia tänava poolne osa vahetult pärast Põhjasõda 1720. aastatel, Jaani kiriku poolne osa 1775-1780. Kivist lihapood lisandus 1873. aastal. Tehtud on sisemisi ümberehitusi, ärkel välja ehitatud.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish