fbpx

Elamu Tartus Ülikooli 15, 1777-1780.a. Tartumaa kultuuritee

Ülikooli 15 on iseloomulik näide klassitsistlikust ehituskunstist, kuuludes killuna Tartu kui klassitsistliku linna kuvandisse.
Hoone iseloomulikeks tunnusteks on 18. sajandi lõpus ja 19. sajandi jooksul kujunenud kehand ja põhikonstruktsioonid, klassitsistlik väliskujundus ja erinevatest perioodidest pärinevad ajaloolised detailid interjööris. Hoone fassaadi ilmestavad eenduv keskrisaliit, mis on esimese korruse osas rustikmotiividega ning lõppeb katusel kolmnurkviiluga, laiad karniisid ja akende alused loorberipärjad. Põhiplaanilt moodustab hoone ebakorrapärase ristküliku, edelanurgal asub trepikoda, kust avanevad uksed siseruumidesse.
Hoone valmis 1776. aastal, pärast Tartu linna suurtulekahjut, ühekorruselisena. 1810. aastal ehitati maja ehitusmeistri F. Lange juhtimisel kolmekorruseliseks ning siis sai see ka praeguse fassaadilahenduse. 19. sajandi jooksul ehitati hoonet veel mõningal määral ümber. Ülikooli 15 puhul oli algselt tegemist elumajaga, mille esimest korrust kasutati ka ametiruumidena.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish