fbpx

Elamu Tartus Raekoja pl 18, 1793. a Tartumaa kultuuritee

18. sajandi lõpus ehitatud elamu on stiilistika poolest Tartule iseloomulik ja kitsa mahu poolest väheesinev klassitsistliku hoone näide. Viltususe tõttu üks Tartu linna sümbolhooneid.
Hoone, milles praegu tegutseb kunstimuuseum, paikneb kitsal linnamüüri äärsel krundil, on hoone väljaku äärde jääv fassaad kõigest kolme akna laiune ja peafassaadi staatusele konkureerib ka Kompanii tänava äärne fassaad. Maja alumist korrust kaunistab rustika, ülemised korrused on alumisest eraldatud simsiga, teise korruse akende all on kassetid. Väljaku pool paiknevad ülemiste korruste akende vahel pilastrid ja katuse all kulgeb triglüüfidest friisiga karniis. Külgfassaadide keskosas on beletaaži keskosa akendel kolmnurkviiluga karniisid ning II ja III korruse vahel kulgeb meanderornament. Aknad on algsete akende ligilähedased koopiad. Uksed pärinevad 20. sajandist. Väljaku pool teisel korrusel on säilinud laekarniisid ja peegelvõlvitis.
Raekoja platsi ääres algselt elamuna valminud hoone ehitati 1793. aastal. Maja ostis marssal Barclay de Tolly abikaasa 1819. aastal ja sellepärast nimetatakse hoonet ka Barclay majaks. 1879. aastal avati majas apteek, mis tegutses hoones 1990. aastate lõpuni. Hoone esialgselt fassaadilt eemaldati 1897. aastal konsoolidele toetuv rõdu, mis taastati restaureerimise käigus 1985. aastal (arhitekt I. Võsu, sisekujundaja M. Summatavet, ajaloolane N. Raid). Hoone viltususest tulenevalt nimetatakse maja ka Viltuseks majaks. Viltusus tuleneb ühe külje toetumisest linnamüürile ja teise toetumisest puitparvedele ning sellest tulenevast erinevast vajumisest.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish