fbpx

Tartu Tähetorn, 1810. a Tartumaa kultuuritee

Tartu Tähetorn on märkimisväärse ajaloolise tähtsusega ehitis, mis on mänginud olulist rolli Eesti astronoomiaalases teadustegevuses ning kus aastatel 1820-1839 töötas valdkonna tippteadlane F. G. W. Struve.,Tartu Tähetorn on märkimisväärse ajaloolise tähtsusega ehitis, mis on mänginud olulist rolli Eesti astronoomiaalases teadustegevuses ning kus aastatel 1820-1839 töötas valdkonna tippteadlane F. G. W. Struve.
Põhiosas on hoone ühekorruseline, kelpkatusega, pikikülgedel eenduvad tugevasti kolmnurkfrontoonidega risaliidid. Neist lõunapoolses on tööruum, põhjapoolses aga eeskoda, mille kohal paikneb silindriline torn, mis oli algselt kaetud poolümara kupliga. Põhiosa hõlmasid kaks avarat vaatlussaali. Neist läänepoolsesse paigutati meridiaanring, mille alus oli temperatuurikõikumiste mõju vältimiseks eraldi vundamendil. Mõlema saali seintes ja laes olid lükandluukidega suletavad vaatluspilud. Fraunhoferi refraktori paigutamiseks ehitati peatorn 1825. aastal osaliselt ümber, kuppel asendati 12-kandilise pööratava ülaosaga, mida ümbritses konsoolidel galerii. 1952. aastal ehitati läänesaal kahekorruseliseks. Hoone on tervikuna suhteliselt algupäraselt säilinud, samuti on alles palju kultuuriväärtuslikke detaile.,Põhiosas on hoone ühekorruseline, kelpkatusega, pikikülgedel eenduvad tugevasti kolmnurkfrontoonidega risaliidid. Neist lõunapoolses on tööruum, põhjapoolses aga eeskoda, mille kohal paikneb silindriline torn, mis oli algselt kaetud poolümara kupliga. Põhiosa hõlmasid kaks avarat vaatlussaali. Neist läänepoolsesse paigutati meridiaanring, mille alus oli temperatuurikõikumiste mõju vältimiseks eraldi vundamendil. Mõlema saali seintes ja laes olid lükandluukidega suletavad vaatluspilud. Fraunhoferi refraktori paigutamiseks ehitati peatorn 1825. aastal osaliselt ümber, kuppel asendati 12-kandilise pööratava ülaosaga, mida ümbritses konsoolidel galerii. 1952. aastal ehitati läänesaal kahekorruseliseks. Hoone on tervikuna suhteliselt algupäraselt säilinud, samuti on alles palju kultuuriväärtuslikke detaile.
1802. aastal anti Tartu Toomemäe territoorium taasavatud Tartu Ülikoolile. Tartu Tähetorn rajati otseselt endise piiskopilossi territooriumile aastatel 1808-1810. Hoone projekteeris J. W. Krause koostöös ülikooli teadlastega, võttes eeskujuks Gotha, Göttingeni ja Uppsala observatooriumide plaanid. Aastatel 1820–1839 oli Tartu Tähetorni direktor F. G. W. Struve ja tähetorn oli oma kuulsuse tipul. Aprillis 2011 avati Tähetorn muuseumina.,1802. aastal anti Tartu Toomemäe territoorium taasavatud Tartu Ülikoolile. Tartu Tähetorn rajati otseselt endise piiskopilossi territooriumile aastatel 1808-1810. Hoone projekteeris J. W. Krause koostöös ülikooli teadlastega, võttes eeskujuks Gotha, Göttingeni ja Uppsala observatooriumide plaanid. Aastatel 1820–1839 oli Tartu Tähetorni direktor F. G. W. Struve ja tähetorn oli oma kuulsuse tipul. Aprillis 2011 avati Tähetorn muuseumina.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish