fbpx

Vabadussõja mälestussammas Tartumaa kultuuritee

Eesti iseseisvuse eest langenute mälestuseks püstitatud mälestusmärk, mis ühtlasi kannab endas mälestust taasiseseisvumisajal toimunud ühiskondlikest protsessidest.
4,6 meetri kõrgune sammas kujutab endast kolmeastmelisele alusele paigaldatud, hallikaspruunist graniidist postamenti, millel oli põlvitava sõduri skulptuur. Samba esiküljel on reljeefne Vabadusristi kujutis ja selle all tekst: „1918-1920 / TÄNU VÕIDU EEST / VÕNNU KIHELKOND”. Parempoosel küljel „VABADUSSÕJAS LANGENUD” ja 44 langenu nimed. Vasakpoolsel küljel „ILMASÕJAS LANGENUD” ja 29 nime. Samba tagumisel küljel on tekst: „ENAMLASTE POOLT TAPETUD” ja 6 nime. Skulptuur kujutab endast ühele põlvele laskunud ja mõõka ning mütsi hoidvat sõdurit.
Esimeses maailmasõjas hukkunute ning punase terrori ohvrite mälestussamba kavandi valmistas kujur A. Eller. Kivitöö tegi August Levold. Sammas avati 11.septembril 1934. Mälestussammas lõhuti 1945. aastal ja osad kanti laiali. Mälestussammas taasavati 1. septembril 1990. Mälestusmärk on originaal.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish