fbpx

Vabadussõja mälestussammas Tartumaa kultuuritee

Eesti iseseisvuse eest langenute mälestuseks püstitatud mälestusmärk, mis ühtlasi kannab endas mälestust taasiseseisvumisajal toimunud ühiskondlikest protsessidest.
Mälestussamba alus on laotud maakividest, millele happeline muld on jätnud sügavad vaod. Ligi 2,5 m kõrgusel seisab paljastatud peaga, suvises sõjaväeriietuses pronkssõdur, kes hoiab paremas käes langetatud mõõka. Samba esiküljele on kinnitatud pronkstahvel tekstiga: „EESTI / VABADUSSÕJAS / LANGENUILE / 1918 – 1920 / KAMBJA KIHELKOND”. Ka samba tagumisel küljel on pronkstahvel, mille ülaosas on Vabadusristi kujutis ja selle all on 63 Vabadussõjas langenud sõduri nimed.
Kambja kihelkonna vabadussõjas langenutele pühendatud Kambja „Jaagu” kavandi valmistas kujur A. Eller. Mälestussammas avati 27.oktoobril 1929. 1940.a. tõmmati sõdurikuju samba aluselt maha. Mõõk aga peideti koolipoiste poolt samale mäenõlvale, kuid see jäi kadunuks. 12.juulil 1942.a. tõsteti kuju tagasi. 16. mail 1948 lõhuti sammas lõplikult. Uue pronkssõduri valmistas kujur Aivar Ennet. Sammas taasavati 23.juulil 1989. Jaanuaris 1997 murti skulptuuri küljest mõõk lahti, mis siiski peagi parandati.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish