fbpx

Maja, kus aastail 1843-1847 elas Friedrich Robert Faehlmann Tartumaa kultuuritee

Majas elas aastatel 1843-1848 (võibolla ka varem) eespose "Kalevipoeg" algataja, ÕES-i asutaja, estofiil ja tuntud arst Friedrich Robert Faehlmann (1798-1850).
Maja poolkelpkatuse, reljeefse räästakarniisi ja siledate korrustevaheliste karniisidega barokne põhiolemus pärineb ehitusajast 1776-1778. Massiivsete seintega kivihoonele lisatud ärkliehitised ja hoovikülje rõdu pärinevad 19. saj. keskpaigast; Munga tn. poolne trepikoda on 20. saj. juurdeehitus. Maja ehteks on klassitsistliku kujundusega peauks – valgmikuga, välisuks, mille tiivad on kujundatud kõrge sokliga pilastritena, tüvesid kaunistavad amforakujulised urnid, kapiteeli osas meandervööt. Majas oli algselt kaks ruumikat korterit, üks esimesel, teine teisel korrusel. Maja algne anfilaadne ruumijaotus on tänaseks suuresti kadunud, sest maja on ümber ehitatud paljudeks väikesteks korteriteks. Trepikojas klassitsistliku ornamendiga puitvõrestikuga trepp. II korruse trepikotta avanev uks pärineb 19. sajandi lõpust ja klaasiosa on kujundatud teravkaarsena ning rosetimotiiviga neogooti stiilis.
Hoone paikneb ajaloolisel krundil nr. 53. praegune maja valmis põhiosas 1876-1878 ja oli 19. sajandi I poolel oli sekretär Kieseritzky ja tema pärijate omanduses. 1854 ostis kinnistu kaupmees C. G. Reinhold, kes teostas hoones kapitaalremondi ja ehitas välja ka ärklikorruse. 1858 müüdi krunt parun Ungern-Sternbergile ja 1907 omandas selle kirjastaja E. Bergmann, kes lisaks korteritele asutas majja trükikoja ja lukksepatöökoja. 1907 ehitusmeister J. Locki plaan Munga tn. poole jääva kõrvalhoone II-korruse kõrgendamiseks, kuna teise korruse kõrgusel ulatus ümber kõrvalhoone puust galerii, kuhu avanesid aknad ja pääses ka peahoone koridorist. 1910 teostati ka elumaja lagunenud katusekonstruktsioonide väljavahetamine. 1914 muudeti Munga tn. kivimaja fassaadi ja ehitati osaliselt ümber, et rajada sinna kauplus. Plaani valmistas F. Kangro. Enne II maailmasõda paiknes Ülikooli 21 majas kirjastus Maret, hoovipoolsel küljel köitekoda ja Munga tn. poole jäid trükikoja ruumid.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish