fbpx

Hoone, kus sõlmiti Tartu rahu Tartumaa kultuuritee

Hoone omab märkimisväärselt olulist rolli iseseisva Eesti Vabariigi sünni juures. Hoones on allkirjastatud Eesti ja Venemaa vaheline rahulepe ehk Tartu rahu, mis lõpetas Vabadussõja.
Historitsistlikus laadis hoone pärineb 20.saj. algusest, hiljem on peale ehitatud 4.korrus ja lisatud koolikompleksi vajalikud liituvad hooned. Hoone algne osa on punasest tellisest, krohvitud. Katusematerjaliks on eterniit. Tartu rahulepingu sõlmimist tähistavad esifassaadil mälestustahvlid eesti ja vene keeles.
Hoone on ehitatud 1859. aastal parun Nolckeni eramuks, 19. sajandi lõpus ostis maja Venemaa sõjaministeerium. Muuhulgas on hoonesse majutatud ka Läti punaseid kütte. Eesti iseseisvudes anti hoone Riigikohtu käsutusse ning hoones allkirjastati 2. veebruaril 1920 Tartu rahuleping. Saksa okupatsiooni aastatel paiknes hoones julgeolekuteenistuse ja julgeolekupolitsei osakond. II maailmasõjas sai hoone tugevasti kannatada ning säilisid vaid välisseinad ja võlvitud kelder. Peale sõda taastati hoone ning seal asus kutsekool, kaasajal gümnaasium.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish