fbpx

Välgi Püha Aleksander Nevski õigeusu kirik Sibulatee 25 aaret

Pärast Põhjasõda tuli Välgisse palju õigeusklikke venelasi. Seetõttu oli Välgi külas juba 1859. aastal avatud õigeusu kool ning oli olemas ka väike puust kabel. Kahjuks on need mõlemad tänaseks hävinud.

 

Püha Aleksander Nevski õigeusukirik, mis on ehitatud 1884. aastal, asub kõrgel metsasel künkal. Ehitusmaterjal kiriku rajamiseks saadi von Ungern-Sternbergidele kuulunud Elistvere mõisast, kuna mõisaomanikud olevat pooldavalt suhtunud õigeusku, sh toonud venelasi-asunikke Välgi külla. Kirik pühitseti Neeva Aleksandrile 2. mail 1885. aastal. Kogudusse kuulus toona umbes 100 inimest. Tõenäoliselt rajati kalmistu kiriku kõrvale samuti 1884. aastal.

 

Välgi kirik on lihtne neohistoritsistlik puidust hoone, millel on eeskoda, altariruum ja kaks torni. Algupäraseks katusekatteks oli sindel, mis hetkel on aga kaetud eterniitplaatidega. Kiriku ikonostaas on lihtne.

 

Iseseisev kogudus moodustati siin pärast II Maailmasõja lõppu 1945. aastal, praegusel ajal tegutsetakse Tartu Pühade Aleksandrite koguduse abikogudusena.

 

Huvitav teada: kiriku lähedal on rohkesti 13. sajandist pärit vadjapäraseid kalmeid.

 

Vaata ringi ja leia vastused...

 1. Mitu torni on Välgi kirikul...

2. Välgi kiriku ametlik nimi on ...

3. Jaluta surnuaias ringi. Millise perekonnanimega inimesi on kõige enam maetud kalmistule...


Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish