fbpx

Peipsimaa Külastuskeskus Sibulatee 25 aaret

Peipsimaa nimi võeti esmakordselt kasutusele 1964.aastal.

Peipsimaa Külastuskeskus asub Peipsimaa südames, põlisesvene vanausuliste ridakülas Kolkjas Tartumaal 19. sajandi lõpus ehitatud endises vanausuliste elumajas. Tsaariajal ehitatud ja pühitsetud maja olevat väga hea auraga.

 

Peipsimaa Külastuskeskus on Peipsimaa käsitöömeistreid koondav traditsioonilist käsitööd ja elu-olu toetav ning edasiarendav keskus, mille 2009. aastal asutas MTÜ Piiri Peal.

 

Külastuskeskuse eesmärgiks on näidata, kuidas elasid siinsed vene vanausulised ning tutvustada nende käsitöökultuuri. Külalisel on võimalik osta siinsete elanike valmistatud käsitööd või osaleda ise õpitoas, kus valmib pakutrükis kandekott või hoopis kuldamistehnikas ripats.

 

Kangaste käsitsi trükkimine on üks iidsematest rahvakunsti vormidest. Puidust paku sisse lõigatud templite abil kangaste trükkimine oli Peipsi ääres aktuaalne veel 19. saj lõpul ja 20. sajandi alguses, mil Kolkja külas elas perekond Prostatov, kes tegeles kangatüki ja värvimisega.

 

Põnevust lisab maja allkorrusel asuv sigurikuivatusahi. Enne seda, kui Peipsi ääres hakati sibulat kasvatama, tegelesid kohalikud inimesed aktiivselt sigurikasvatusega.

 

Külastuskeskuses saab:

 - Osaleda käsitööõpitubades (kangatrükk, köiekeerutus, metallornamentika, fileepits, kalligraafia, talismannukud, jne) ja sepikojas.

- Osta tunnustatud Eesti käsitöö märgisega Peipsimaa käsitööd ja meeneid Peipsimaa käsitöö poes.

- Külastada Peipsimaa kunstigalerii näitusi ja Sigurimuuseumi.

- Maitsta näiteks sibulapirukaid, sigurisuppi ja samovariteed keedusuhkruga.

- Rentida jalgrattaid, tõukerattaid ja tõukekelkusid.

- Lastele on mängimiseks mängumaja ja liivakast.

 Suvehooajal on avatud tädi Šura kohvik, kus pakutakse teed ja maitsvaid pirukaid. Vaata peipsimaa.ee

 

Vaata ringi ja leia vastused....

1. Mis muuseum asub Peipsimaa Külastuskeskuses...

2. Peipsimaa Külastuskeskuse reklaamsildil on kujutatud rääbist liikumas ühel transpordivahendil. Mis transpordivahendiga on tegemist...

3. Kes oli Kolkja küla kõige kuulsam kangatrükkal... Uuri infotahvlit!

4. Mis värvi on Peipsimaa Külastuskeskuse maja...


Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish