fbpx

Pala vallamaja Sibulatee 25 aaret

Pala vallamaja paikneb Pala külas teederistil. 1914. aastal valminud ehitis on Eesti vallamajade seas ainulaadne - see on ainuke torniga vallamaja.

 

Vana vallamaja ehitati aastal 1873 ning selle ehitamine läks kogukonnale maksma 1000 rubla. 1891. aastal ehitati vallamaja siseruumid uute nõudmiste kohaselt põhjalikult ringi.

 

1914.aastal tehti hoones põhjalikud juurde- ja ümberehitustööd, muuhulgas lammutati ehitusmaterjaliks ka Moku koolimaja. Ümberehitusel kasutati ära ka vana vallamaja, kuid pole täpselt aru saada, milline osa uues hoones on vana. Ehitusmeister Johannes Aidile maksti siis töö eest tasuks 2400 rubla.

 

1937.aastal valmistas arhitekt Ott Puuraid hoone ümberehituse projekti. Projekt nägi ette teisele korrusele mansardkorrust ning torni kadumist, kuid tööd jäid sõja tõttu teostamata. Pala vallamajas asus kuni 1996. aastani ka raamatukogu, varem tegutses hoones ka õmbleja ja kauplus, hiljem postkontor.

 

1876.aastal ehitati vallamajaga kokku suur L-kujuline maakividest kõrvalhoone (tall, ait, laut, tõllahoone, kuurid jms). Nõnda on vallamaja taha moodustunud suletud siseõu. Ligiduses asub veel maakividest magasiait, mis ehitati enne sõda ümber meiereiks.

Praegu asub vallamajas Kodavere Pärimuskeskus

 

Vaata ringi ja leia vastused...

1. Kes on Pala vallamaja lipuvarraste hoidja...

2. Mis asub lipuvarraste kohal...

3. Mille poolest on Pala vallamaja Eesti vallamajade hulgas ainulaadne...

4. Vallamaja taga on üks suur vana lehtpuu. Mis puu see on...

5. Pala vallamaja vastas asub Eesti 100. sünnipäeva auks püstitatud pink. Mida kujutab pingi istumisosa...


Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish