fbpx

Alatskivi ait-kuivati Sibulatee 25 aaret

Aidad olid talude ja mõisate kõrvalhooned toiduainete, riiete, tööriistade, vilja jm tagavarade hoidmiseks. Algselt olid aidad väikesed üheruumilised palkhooned, mis ehitati elumajast eraldi ja kus hoiti enamasti toiduaineid. 19. sajandil hakati ehitama aitasid, kus ühe katuse all oli mitu ruumi eraldi vilja, toiduainete ja riiete jaoks. Vastavalt piirkonnale võisid eraldi olla ka aidad liha, kala, piima, mee või puuvilja jaoks, rannaaladel ka võrguaidad. Aitade arv ja suurus olenes pere jõukusest, seetõttu on ka mõisaaidad suured ja uhked.

 

Alatskivi mõisa suur historistlik ait-kuivati laseb heita pilgu sajanditetagusele mõisamajandamisele. Piirkonna suurimasse mõisaansamblisse kuuluv ehitis esindab19. sajandi teise poole iseloomulikke ehitustraditsioone. See on täiskeldriga hoone, kus põhikorrusel asusid ligi 3 m kõrgused salved. Aidaga on kokku ehitatud ilmatu suure kuivatusrestiga kuivati, mida köeti puudega korrus altpoolt. Tänapäeval võib restiruumi seintel näha ülevaadet kuivati tööpõhimõtetest ja rikkalikust aida- ja rehepapilugude pärandist.

 

Aidas on aastaid tegutsenud Alatskivi Looduskeskus, mis on loodud Alatskivi ümbruse eritüübiliste maastike ja elurikkuse tutvustamiseks. 2018. aasta suvel avati 2-korruselise kuivati teisel korrusel püsiekspositsioon mõisa majandamisest ja kuivati tööpõhimõtetest.


Vaata ringi ja leia vastused...

1. Mitu 10-ruudulist akent on aida teise korruse kõrgusel...

2. Ait-kuivati katusel on väikesed vintskapid. Mitu vintskappi on katusel kokku...

3. Mis aastal kolis aita Alatskivi looduskeskus... Uuri infotahvlit!

 4. Looduskeskuse peaukse kohal asub maja number. Mis on maja number...

Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish