fbpx

Kalevipoja säng Sibulatee 25 aaret

Kalevipoja sängiks nimetatakse Peatskivi küla juures asuvat sängilaadset küngast, mis on pikliku kujuga ja ühest otsast kõrgem kui teisest, sest siin olevat Kalevipoeg kunagi maganud.

 

Arheoloogilistele leidudele tuginedes olevat ennemuiste sängil asunud vanade eestlaste linnus. Linnamägi asus 10-15 m kõrgusel järsunõlvalisel seljakul. Selle kirdejalamil voolab Alatskivi jõgi. Linnuse tasase pinnaga õueala pindala on 2200 m2. Linnus oli kasutusel kahel perioodil: I aastatuhande II poolel eKr ja II aastatuhande algul pKr. Linnus jäeti maha arvatavasti 12. sajandil. Arheoloogiliste väljakaevamiste käigus on leitud savinõukilde, kedral valmistatud nõude kilde, luust nooleots, rauast viskeodaots, noakatkeid. Ehitusjäänustest on märkimisväärseim linnuse hilisemasse kasutusperioodi kuuluva kividest ahjurusud. Linnamäe lähedal asus ka suur muinasasula.

 

Muistendi järgi tulnud Kalevipoeg Venemaalt ja otsinud puhkamiseks sobivat paika. Seda mitte leides murdnud ta metsast paraja palgi ja kraapinud sellega aseme kokku. Nii tekkinud Kalevipoja säng ning kraapeaukudesse hiljem järved (Kuningvere ja Mustjärv).


Vaata ringi ja otsi vastuseid...

1. Kalevipoja sängi lõunapoolsel nõlval on trepp, mida mööda pääseb linnamäele. Mitu trepiastet sellel trepil on...

2. Mööda treppi üles ronides jääb paremat kätt pink. Mis puu all see pink asub...

3. Mitu haldjat kaitseb Kalevipoja sängi... Vihje:Uuri infotahvlit!

 4. Mis jõgi voolab linnamäe jalamil...

 

Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish