fbpx

Varnja palvela Sibulatee 25 aaret

Esimene vanausuliste palvemaja, mis oli puidust, õnnistati Varnjas juba aastal 1785.

20.sajandi alguseks oli palvemaja aga lagunemise äärel ning kohaliku ehitusettevõtja Saveli Fomini algatusel koguti annetusi uue palvela ehitamiseks. Ehitusmeister Wilhelm Schilling tegi 1902. aastal uue telliskividest palvela projekti. Kohalike talupoegade ühisel jõul ehitatud palvela õnnistati 15. juunil 1903. Palvemaja ehitati parvedele, sest hoonealune pinnas oli nõrga kandvusega. Palvemaja uhkus on viierealine 84 pühapildist koosnev ikonostaas, mille maalis Gavriil Frolovi (kõigi aegade tuntuim Eestis elanud vanausuline ikoonimaalija) õpilane Filipp Mõznikov koos abilistega.

 

Aastal1935 ehitati palvela ümber. Esiküljele lisati kellatorn ning püstitati väiketornike katuseharjale. Torn ehitati taaskord parvedele.

 

Vanausulistel on eriline palverõivastus. Mehed kannavad azjami - pikka tumedat varrukate ja püstkraega pealisriiet. Naiskoorilauljad kannavad pikki musti sarafane ja ei tohi palvekotta siseneda paljapäi. Pähe seotakse must rätik, mis kinnitatakse lõua all haaknõelaga. Sõlme seotud rätikuga palvemajja ei lubata.

 

Vanausuliste jumalateenistus kestab tavaliselt paar tundi, suurtel pühadel aga mitmeid tunde. Lihavõttepühade ja jõulude ajal peetakse ka öiseid jumalateenistusi.

 

Risti ette lüües puudutavad vanausulised kahe sõrmega kõigepealt otsaesist - meietõeline pea on Kristus. Siis vöökohta - jumal tuli maa peale ja sündis neitsi Maarjast. Parem õlg - me usume, et Jeesus Kristus tõusis surnust üles. Vasem õlg - me usume, et ükskord tõuseb ta taas ja tuleb kohut mõistma elavate ja surnute üle. Siis paigutab ta õiged paremale ja patused vasakule poole.

 

Uuele ilmakodanikule pannakse kombekohane nimi vanausuliste kalendri ja nimederegistri järgi. Vanausuliste naisenimed on näiteks Agapija, Agafija, Agafoklija, Agafonikija ja Akelina; mehenimed aga Afassik, Afrikin, Galaktion, Gaptiol, Iakishol. See märgitakse aga tavaliselt vaid ristimistunnistusele. Samas kantakse passi aga selline nimi, millega on nüüdisaja maailmas lihtsam elada. Näiteks Vassili.


Vaata ringi ja leia vastused...

1. Jaluta ümber Varnja palvemaja. Mitu risti on pühakoja küljes (k.a. tornid)...

 2. Mitu tornikuplit on palvelal...

3. Palvela esiukse kohal võib näha majanumbrit. Mis on hoone number...

Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish