fbpx

Karala küla Saaremaa Nature Tourism

GPS koordinaadid
58º16'0'' N
21º54'30'' E

Karala küla on rohkete kiviaedadega hajaküla Lümanda vallas, mere ääres. Külas elab palju tegusaid inimesi, küla selts sai 2011. aasta veebruaris juba 15 aastat vanaks.

Kivine ei ole Karala kandis üksnes maa, vaid ka rand ja meri. Eriti palju laevasõidule ohtlikke madalikke ja karisid paikneb Vilsandist läänes ja edelas. See tingis omaaegse merepäästejaama asutamise Karala riigimõisa maa-alale Roopa lahe äärde, kus asus väike kohalik paadisadam. Jälgi endisaegsest ehitisest võib näha praegugi. Graniitkividest liugteed paadi kuurist vette lükkamiseks ja tagasi vedamiseks on külainimesed ühistöös taastama asunud. Sellelsamal kiviklibusel rannavallil kõrgub rist kõigi Läänemeres hukkunute mälestuseks.

Risti jalamilt saab alguse iga-aastane kohalik jooksuvõistlus, mis mõeldud nii sportlastele kui rahvajooksjatele. Võistluse nimi, Mõõkkalajooks, on pärit lõunamerevetest Silma randa eksinud mõõkkalalt, kes nüüd topisena Kuressaare linnuse loodusosakonnas puhkab.

Neile, kes pimedal ajal mereteel, annab lähedalasuvast Karala külast märku juba üle 50 aasta Karala tuletorn (ehitatud 1953. aastal). Külaelanikele on see aken maailma - tuletorni tippu paigaldatud seadmed võimaldavad neile interneti püsiühenduse.

Karala riigimõis rajati Rootsi võimude poolt 17. sajandi teisel poolel. Mõisale kuulusid peale lähedal asuvate Karala ja Austla külade veel Koovi ja Riksu küla. 1869. aastal mõisamajapidamine likvideeriti ning maa jagati talupoegadele. Mõisahoonest on säilinud veel endine viinaköök, mis on elumajaks ümber ehitatud. Endiste mõisahoonete kohal asuvad karjalaudad.
Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish