fbpx

Kaarma Peeter-Pauli kirik Saaremaa kirikud

Lääne-Eesti suurim ja kujundusrikkaim sakraalhoone. 1270. aasta alguseks oli kirik piiskop Hermanni eestvõttel tõenäoliselt üles ehitatud. Pikihoone võlviti kahelööviliseks Tallinna ehitusmeistri juhtimisel 15.sajandi teisel veerandil. Suurem remont toimus 18. sajandi esimesel poolel. 19.sajandi ehitustegevuse kohta puuduvad andmed. 20. sajandi alguseks oli kiriku seisukord muutunud avariiohtlikuks. Sama jätkus ka sajandi teisel poolel.

Kirik oli algselt ühelööviline kolme võlvikuga pikihoone, idas kitsam nelinurkne koorivõlvik, selle põhjaküljel ühekorruseline käärkamber.  Läänefassaadil oli portaali kohal püstaken, otsaviilus puust kellaärkel. Torn puudus. Algkirikul olid kantkividest nurgaketid, kaldlõikega sokliliist, profileeritud räästa karniis, kitsad tugipiilarid, pikad kitsad ehisraamistikuta aknad, mis allosas kinni müüritud. Lamedad teravkaarsed müüriavad, mis väljapoole märgatavalt avarduvad ja kaks tähelepanuväärset teravkaar portaali.

Kiriku lääneseinal torniportaali kohal on arhailise kirjaga kivitahvel, mis teatab: SEL-AAS-TAL-ON-SEKIRK-WALMIS-SA-ANUD-PET-RI-PAEWAL-AN1407, mis arvatavalt on nelinurkse torni valmimise aasta.
Kirikus kantsli juures paiknev puuskulptuur kujutab Küreene Siimonit, kes aitas Kristusel risti kanda. Kuju on valminud 1450. aasta paiku.Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish