fbpx

Naissaare raudtee S-trail

750-millimeetrise rööpavahega raudtee rajati Naissaarele samal ajal kui hakati ehitama saarele kaitseehitisi. 1914. aastal sunniti saare elanikud kodudest lahkuma ja Vene impeerium alustas ehitustöödega. Raudteedpidi tariti saarel nii ehitusmaterjale, töölisi kui ka suurtükke. 1918. aastaks oli raudteevõrgu kogupikkuseks 37,7 kilomeetrit ja selle haruteed läksid sadamasillale, patareide ja muude tähtsate ehituste juurde.

1939. aasta keerulises poliitilises õhkkonnas lammutati osa Naissaare raudteevõrgustikust, nii et sõidukõlblikuks jäi vaid 23,5 kilomeetri pikkune rajalõik. 

1998. aastal saeti Naissaarel hoogtöö korras väga hulgaliselt maha head palgimetsa, mis raudteetsi sadamasse veeti. Transpordi käigus lõhuti kahjuks nii raudteeveeremit kui ka rööpaid.

Legendi järgi on Naissaarel ka kummitusvedur. Vedur ehitati1914.aastal Saksamaal Orenstein & Koppel tehases ning seda nähti saarel viimati 1950. aastatel. Juttude järgi on seenelised näinud Naissaare ürgmetsas kadunud auruvedurit. Puudest läbikasvanud ja sammaldunud. Kahjuks ei osata öelda, mis temast edaspidi sai. Võib-olla õnnestub kellelgi julgel vedur metsast üles leida. 

Vaata Kaardil
  • English
  • Estonian
  • Swedish
  • Finnish