fbpx

MAAL ELAMISE PÄEV KOSE-UUEMÕISAS

 

 

https://xn--maalelamisepev-hib.ee/wp-content/uploads/2020/04/Maal_elamise_paev_logo_kuup%C3%A4evaga__veel_suurem-14.pngMAAL ELAMISE PÄEV KOSE-UUEMÕISAS

26. septembril olete kõik oodatud Kose-Uuemõisa, sest sel päeval tutvustatakse meie kodukandi eluolu ning siinseid võimalusi maale elama asumiseks.

Miks tulla elama Kose-Uuemõisa või selle ümbrusesse!?

KOSE-UUEMÕISA on armas, kodune, turvaline ning kireva ajalooga alevik Kose vallas, mis asub vaid 40 km kaugusel pealinnast. Alevikku ümbritsevad looklevad viljapõllud, rohetavad metsad, jõgi ja tiigikesed. Koht, mis on väärt avastamist ja oma kodu rajamiseks!

Meil on üks Eesti vanimaid mõisasid aastast 1340, mis tuntud kui Nova Curia (uus mõis) nime all ning selle järgi on nime saanud ka meie armas kodupaik – Kose-Uuemõisa!

Mõisa peahoone, mis ehitati aastal 1850 Von Uexküllid eestvedamisel, on säilinud tänaseni ning seda ümbritseb suursugune mõisapark 900-m2-se pindalase poolringikujulise purskkaevutiigiga. Juunis-augustis õitsevad tiigil valged imekaunid vesiroosid ning sealt avaneb muinasjutuline vaade endise mõisa triiphoone varemetele ja punasele jalakäijate sillale. Lausa muinjasjutuline vaatepilt! Siin pargis on tore jalutada, kuulata linnulaulu, hingata värsket õhku ja imetleda looduse kunsti igal aastaajal. Mõisahoonetest on säilinud veel matusekabel Kabelimäel kui ka hulk teisigi mõisahooneid, mida oma silmaga vaatama tulla. Meie asulal on kirev ajalugu!

Meil on oma Kose-Uuemõisa lasteaed-algkool, mille lähedal asub staadion, kus sõpradega mõnusalt võrkpalli või jalgpalli toksida, rööbaspuudel venitusharjutusi teha peale metsajooksu või talvel lihtsalt suuskadega vuhistada. Saab ka ketast heita ning kaugust hüpata. Kose-Uuemõisa ja Kose asulat ühendab kergliiklustee, mis on ideaalne vahemaa vabas õhus turvaliselt liikumiseks ööpäevaringselt ja igal aastaajal.

Meile on olulised meie traditsioonid ja kogukonna ühtsustunne, mille eestvedajaks on eelkõige Kose-Uuemõisa Arendamise Selts, mis asutati 21. märtsil 2006 aastal ning tänu seltsile on Kose-Uuemõisa külarahvas saanud endale ka oma kooskäimise koha ehk Kose-Uuemõisa külakeskuse. Just siin kohtuvad igal nädalal meie piirkonna taidlejate rühmad, kus esindatud on nii rahvatants kui ka koorilaul, Avatud on rühmatreeningud nii täiskasvanutele kui ka (väike)lastele ja nende vanematele. Meil on toredad meisterdamise kolmapäevakud koostöös Kose-Uuemõisa Raamatukoguga ning seltsinguga Sügisrõõm. Seltskondlikuks ajaveetmiseks on meil mängude saal ning kogu keskuse kompleks on ideaalne koht tähtpäevade tähistamiseks nii sõprade kui ka pereringis. Meil on oma küla Käsitööklubi, kus käivad koos käsitööhuvilised, et jagada toredaid ideid või lihtsalt mõnusalt koos aega veeta. Me korraldame ka toredaid kooskäimisõhtuid külarahvale.

Meil on oma küla kuuseplats, mis annab valgust kodupaigale jõuluajal ning kogukonna oma lauluväljak, kus on koos käidud juba 30 aastat nii jaanipäeviti kui ka kolmekuningapäeval jaanuaris.

Olemas on ka oma raamatukogu ning postipunkt.

Meie asula on arenev. Siia kerkivad igal aastal uued eramajad, mis meelitavad meile elama uusi peresid üle kogu Eesti. Kortermajade elanikel, kel aiahoov puudub, on aga tore võimalus  harida oma aiamaalappi, kus ise juurvilja kasvatada ning neist talveks  hoidiseid valmistada. See on see maal elamise võlu!

Kose-Uuemõisast rääkides ei saa mainimata jätta ka endist ettevõtet Eesti Põllumajandustehnikat ehk EPT, mis kolis siia 1946. aasta aprillis ning just sellest ajast peale

toimus asula kiire kasv ja areng. Tänapäeval tegeletakse alevikus agaralt ettevõtlusega-tööstusega. Enamus neist ettevõtetest on koondanud just endise EPT hoovi.

 

Meil on OXCafe (Hostel), kus saab tööpäeviti lõunapausiks häid koduseid toite mõistlike hindadega. Mainimata ei saa jätta ka kodukondiitrit SCAKES, kes valmistab imemaitsvad kooke igaks tähtpäevaks. Meie külas on Grossi pood. Jalutuskäigu kaugusel Kose-Uuemõisa sissekäigust asub aga Oxforelli puhkekeskus oma paljude vabaaja veetmise võimalustega ja forellipüügiga.

 

KOSE-UUEMÕISA PROGRAMM:

KOSE-UUEMÕISA KÜLAKESKUS (Kesk 15) – avatud 11.00-16.00

11:00-13:00 Lastehommik külakeskuses + näomaalingud (mängude saal)

 

11:00-12:00 Inspisratsiooniseminar (väike saal)

11:00-11:40 Elukoha võimalused Kose-Uuemõisas (kinnisvaramaakler Janely Buht)

11:40-11:50 Cathy Sildver (kooli arendusjuhiks)

11:40-12:00 Siiri Tammeleht (SCakes algatus)

Kohvipaus

 

12:30-13:30 Kose-Uuemõisa Arendamise Seltsi mõttetalgud maaelu arendamiseks (väike saal)

14:00-14:45 Ajarännak "Mida talupoeg mõisalt õppis" (Ly Renteri ettekanne) (väike saal)

Kohvipaus

 

15:00-16:00 Küla lõimumise aeg

 

Lisainfo:

Kogu ürituse ajal on avatud SCakes kohvik. Uudistada saab näitust „Kose-Uuemõisa läbi aegade“ . Avatud Käsitööklubi heategevuslik näitus-müük.

Stend piirkonna kinnisvara pakkumistega ja töökohtadega. Lastele avatud mängude saal kogu ürituse ajal.

 

KOSE-UUEMÕISA RAAMATUKOGU (Tiigi 1) – avatud 11.00-14.00

11:00-13:00 Raamatukogu kottide valmistamine „Teksapüksid saavad uue elu“ (Raamatukogu)

11:00-13:00 Kangastelgedel vaibakudumine – tule uudista kuidas valmivad kaltsuvaibad (Seltsing Sügisrõõm)

11:00-13:00 Avatud Pannkoogi heategevuslik kohvik (Seltsing Sügisrõõm) – tulu läheb meie kodukandi uue laululava ehituseks

 

LOVIISE VAIBAD OÜ (Kesk 3/ Valge Majake Grossi poe juures)

13:00-15:00 Kõike kirivöö kudumisest (Kose-Uuemõisa Käsitööklubi president Siiri Teivejõe)

 

KOSE-UUEMÕISA LASTEAED-KOOL

11:00-15:00 Kose-Uuemõisa lasteaed-kooli õpperaja orienteerumismäng.

Mängukaardid kättesaadaval külakeskusest. Auhinnad loosirattal Kose-Uuemõisa külakeskuses kl 15:00.

 

Maal elamise päeva puhul saab uudistada ka meie kodusid ja suhelda pererahavaga. Info külastavatest kodudest külakeskuses.

Tule meile külla! Ootame teid!

Vaata Kaardil
Loo oma kaart
Eesti