fbpx

Raamat "Corrida"

Kolmekümnendatel aastatel suvitas Tollil ka Gustav Suits, kes kaunite peretütarde auks kirjutas kimbu sonette. Turistidele näidatakse praegugi rõdu elumaja teisel korrusel, kus ta olevat peretütardega amüseerinud ja need sonetid kirjutanud. Kirjandusteadlane Oskar Kruus, paljude kirjanduslooliste ja ilukirjanduslike teoste autor, otsib siiani tikutulega taga, missugused need sonetid nimelt just olid.

Ent Oskarist endastki on saanud Vilsandi saarel kirjanduslik kuju. Mõnda aega peatus Kütil ja mängis Heino Väli vanema tütre kosilast Teet Kallas. Just samal ajal pidas kolhoos saarel noori pulle, kes käisid aasta läbi vabalt ringi. Osa inimesi olid nende peale üpris pahased, sest kartsid, et härjavärsid tulevad neile kallale. Üks pull, tõsi küll, tundus olevat kurjavõitu, käis Küti õuel nööril kuivavat kirjut pesu puskimas, aga üldiselt olid nad kõik rahumeelsed elajad ning tõid rannaniitudele nagu lambadki suurt kasu, ei lasknud neid võssa kasvada. Kui kadusid saarelt lambad ja elanike pealekäimisel viidi ka pullid minema, võttis metsik loodus võimust ja rannad kasvasid kadakaid täis.

Eks siis Teet Kallas takseerinudki neid pulle, sai neist inspiratsiooni ja kirjutas valmis romaani, millele pani väga sobiva pealkirja „Corrida“, sest peategelaseks oli pull, suur ja hirmutav elukas, kes tahtis aina puselda ja kedagi sarvedega läbi torgata. Tema vastaseks valis autor Oskar Kruusi vurhvi mehe, kes oli ühteaegu hädas, nii oma naise kui ka sellesamase pulliga.

Autor: Saar, Juhan „Valus naer“, 2005, lk 147.


* Tegemist on Juhan Saare mälestusteraamatuga, kus ta meenutab elu Vilsandil ajavahemikus 1970-1999.​

Vaata Kaardil
Loo oma kaart
Eesti