fbpx

Odraiva ja Silver Ükssilm

Ühel ilusal suvisel päeval Vilsandil tärkas odraiva mu vasemas silmas ja hakkas jõudsasti kasvama. Lõpuks oli ta paraja pähkli suurune ja Mari sidus mu silma musta rätikuga kinni, et ma ei hirmutaks inimesi. Kati tuli õue, nägi musta sidet mu silma peal, hakkas kilgates mu ümber tantsima ja hüüdis: „Isa on mereröövel! Küll on vahva! Isa on Silver Ükssilm!“ Õue ilmus ka Heino noorem tütar Kersti, keda kutsuti Põnniineks, ja hakkas ka hüppama ja hüüdma: „Silver Ükssilm! Silver Ükssilm!“

Midagi polnud parata, tuli mereröövli roll vastu võtta – kus sa laste vastu saad! Lõppuks kasvas sellest välja suur mäng, millesse haarasime kaasa ka Katile meisterdatud puuhobuse ja veranda all elava kärnkonna. Käisime pikkadel meresõitudel ja röövretkedel ning tegime muidki vigureid. Mäng kestis senikaua, kuni odraiva silmas püsis.

Heino vaatas meie mängu pealt, sai inspiratsiooni ja kirjutas raamatu Felslandi hirmsast mereröövlist Silver Ükssilmast, mis nagu mängki lõpeb Kadrianne kõige suurema sooviga, et isal uus odraiva silmanurka kasvaks. Hiljem kirjutas Jaan Tätte Silver Ükssilmas ka laulu.

Autor: Saar, Juhan „Valus naer“, 2005, lk 175.


* Tegemist on Juhan Saare mälestusteraamatuga, kus ta meenutab elu Vilsandil ajavahemikus 1970-1999.​

Vaata Kaardil
Loo oma kaart
Eesti