fbpx

Telve

Paadimees Evald. […] Tegelikult oli Evald hoopis postimees. Aga kui ta teisipäeval ja reedel Saaremaal posti järel käis, kasutasid inimesed võimalust Evaldi paadis üle silma sinna ja tagasi saada. Hommikul sõitis paat välja õigel ajal, aga õhtu poole saarele tagasi sõites tuli Evaldit tavaliselt kaua oodata, sest Evald hakkas jooma. […]

Eeskirja järgi mahutas paat viis inimest, aga Evald võttis peale ka kolmteist. Paat oli lahtine, kuiva nahaga sai kohale ainult väga ilusa ilmaga – kui oli vaikne või kui tuul puhus õigelt poolt. Evald tüüris paati laulu jorisedes ja silmad kinni (strateegilistes punktides ilmselt tegi lahti), sekka pidas kõnet ja vahel läks üsna vihaseks, aga midagi hullu ei juhtunud.

Ükskord oli Lambuti Helmi, vilsandlane, Evaldilt juhtimise üle võtnud. Seda teatakse täpselt. Ja ühel vähestest kordadest, kui Evald täiesti kainena paati roolis, ei jõutudki kaugemale kui Telvele – see on saar Papissaare lähedal. Meri oli paksus udus ja Evald muudkui sõitis ja sõitis kalda ääres. Ja kui kolmandat korda sama puu vastu tuli, saadi lõpuks aru, et tegemist on saarega, ja et sõidetud oli ringiratast.

Siis tehti lõke üles ja joodi üks pudel šampanjat, mis kellelgi oli kaasas ning ööbiti Telvel. Pärast suuri sekeldusi Vene piirivalvega sõideti hommikul Vilsandile.

Autor: Jürgen, Madis; Juhanson, Aivar "Ratsa läbi Eesti riigi", 1988, lk 170-171.

Vaata Kaardil
Loo oma kaart
Eesti